שקט בבקשה: בית אשדה

אילו רק ידעו.

״בית אשדה״, בראש רחוב רשי״ף, ״פין 1״ המיתולוגי, שנהרס לפני שש שנים, צפן בחובו סוד. גם לבית הדירות שקם על חורבותיו יש סוד. אבל זה של הראשון מפתיע הרבה יותר מהאחרון.

תמונה נהדרת באתר של HQ אדריכלים תגלה לכם את מה שמסתתר מאחורי חזיתותיו של ״Fein 1 Central״. אך אפילו עשרת האדריכלים ששמם קשור במיזם לא ידעו, או לא ידעו לגלות, את סודו של הבניין שסולק מהמגרש עבורם. זה הסוד שמוצג קבל עם ועדה בתיק הבניין (גוש 6894 / חלקה 44 בארכיון ההנדסי של עיריית תל אביב-יפו).

…Achtung! Spoiler Alert

אז הנה, הוא יוצא מהשק. הסוד הגדול, שאם ירגש אתכם כמו שריגש אותי, כנראה שגם אתם צריכים לצאת יותר מהמשרד/בית:

קריקטורה של האדריכל אריה שרון. מאייר אלמוני (מתוך אוסף ״ariesharon.org״)

אריה שרון. ״האדריכל של המדינה״. הוא, הוא, ולא אחר, מתכנן הבניין שקדם ל-״Fein 1 Central" במיקום אסטרטגי מול טרמינל התחנה המרכזית הישנה.

אריה שרון, תעודת סטודנט (ariehsharon.org)

בית אשדה נבנה ב-1947. על שרטוטיו שקד אריה שרון במשרדו ברחוב מזא״ה 21. זה היה רגע לפני שהוא נקרא לדגל, לראשות אגף התכנון של המדינה החדשה ולפני שהשאיר את ניהול המשרד לבנימין אידלסון.

נזק רסיסי ההפגזות המצריות על התחנה המרכזית ב-1948 עוד ניכרים בצילומי Google Streetview של הבניין. בניין שמנציח רגע מכונן עבור שרון, עבורנו יושבי מדינת ישראל שאת קווי מתארה תכנן, עבור ה״עיר הלבנה״.

אבל הסיפור הזה לא ממש עניין אף אחד.

איך זה קרה?

איך נפלו גיבורים. איך הוטעו כתבים? איך זה שאף מילה אחת כתובה, מלבד שמו של שרון שמהדרת את עטיפת תיק הבניין המקורי ואת תשריט הביוב (התכנית היחידה שנשתמרה בתיק הבניין), לא מצאה את דרכה לסיפורו של המקום?

משמאל – רשי״ף 1 ו-3, שנות ה-60. ברדק בחזית ״אגד חבילות״ ותנועת הולכי רגל ערה (אלבום תמונות VTLV)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s